Nemoci z líbání aneb infekční mononukleóza

29 Bře

Neštovice, chřipku, nebo snad angínu už snad měla většina z nás. Je zde však jedna nemoc, která děsí dospívající i již dospělé už nějakou tu dubu – je jí infekční mononukleóza. Jak se přenáší, jaké jsou její příznaky a jak probíhá léčba? Prozradíme v následujícím článku.

Co je to infekční mononukleóza?

Infekční mononukleóza, známá také jako „Nemoc z líbání“, je virové onemocnění, které způsobuje EB virus. Ten má v přes 90% celé světové populace a sám o sobě není tělu nebezpečný, nicméně pokud dojde k jeho aktivování, může se jeho hrozba pro tělo rapidně zvýšit. Nejčastěji jí onemocní malé děti (kde se příliš neprojevuje) a dospívající, kteří pak musí podstoupit několika měsíční léčbu. U dospělých je pak průběh těžší, než u dětí.

Způsoby přenosu

Infekční mononukleóza se přenáší slinami – děti, co olizují hračky, nebo jiné předměty, dále dospívající při líbání, ale i ze sdílení lahví, hrnků apod. Klíčový je pak kontakt krku, potažmo mandlí se sliny „přenašeče“. Není tomu tedy tak, že byste se dotkli „oslintaného“ předmětu a ihned chytili infekční mononukleózu.

Líbání telátek

Příznaky

Příznaky jsou pak poměrně různé. Díky podobnosti navíc dochází k zaměňování za jiné nemoci – nejčastěji angínu. Projevy jsou vysoké horečky, zvětšené mandle a uzliny, se kterými je spojené obtížné dýchání a polykání. Dále pak bolest celého těla, vleklá, i několikatýdenní únava, zvětšení jater a sleziny, které se projevuje jako bolest v oblasti jater.

Léčba

Léčba je pak rozložena na několik měsíců, podle závažnosti příznaků. Bohužel neexistují žádné konkrétní léky, ani očkování, tudíž nakazit se může prakticky každý. Samotná léčba pak spočívá v nasazení vhodných léků pro potlačení příznaků (horečka apod.). Dále se předepisuje absolutní fyzický klid a jaterní dieta, která se může protáhnout až na půl roku (rozhodují jaterní testy).

Jak můžete sami vidět, průběh nemoci rozhodně nepatří mezi ty nejlehčí, proto ať už máte sebemenší podezření na infekční mononukleózu, ihned navštivte svého lékaře!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Vlož sem své hodnocení)
Loading...