Vztah teenagera s rodiči

13 Čvn

Máte děti, které jsou právě v pubertě, kdy zrovna svět vidí opravdu šíleně, neskutečně proměnlivě a jejich chování se vůči Vám mění spíše k horšímu a horšímu? V tomto případě máte doma teenagera.

Teenager, který má problém s rodiči

Jaký vlastně mívá většinou takový teenager vztah s rodiči? O tom bude dnešní článek 🙂

„Nesnáším své rodiče“

Titulek a fotka krásně napovídají tomu, jaký vztah funguje v tomto věku mezi rodiči a dětmi v pubertálním věku. V tomto věku si dítě myslí, že vlastně už žádné dítě není a nepřeje si to od nikoho slyšet. Většinou si nenechá poradit, jelikož si myslí, že nemá dostatek prostoru a chce se projevit a být respektováno ostatními.

V mnoha případech má obrovskou proměnlivost nálad a  je zde větší šance, že se nechá někým nebo něčím ovlivňovat, často bohužel spíše k horšímu. Snaží se všem vysvětlit, že by vlastně už dokázal vše jen sám a dokázal by se postavit na vlastní nohy, obrazně řečeno.

Děti jsou v tomto věku velmi přecitlivělé a nepředvídatelné. Většinou jim přijde každá věta nebo každé slovo, co uslyší od rodičů, protivné. Poznáte to už jen tím, jak se zatváří a jaký ironický a vyčítavý tón na Vás použijí.

Jak s touto situací naložit?

Rodinným konfliktům se bohužel nevyhnete, ale můžete s nimi zkusit pracovat a odpustit si zbytečné hádky a nadávky.

Hádkou totiž nic nevyřešíte, pokud je Vaše dítě v pubertálním věku. Spíše si od Vás vezme negativní příklad: zapamatuje si sprostá slova a nebo hádku využije proti Vám a překroutí ji opravdu neskutečným způsobem. Děti si bohužel neuvědomují, že se jim snažíte jen pomoci nebo je chráníte před nebezpečím.

Jděte příkladem! Jste dospělí

Možná zkuste povolit uzdu a uklidněte se. Jednáte přece s dítětem, které v tomto věku za své chování nedokáže plně nést odpovědnost. Zkuste více porozumět tomu, co si vlastně zažívá. Přesně v tom samém jste byli přeci i Vy. Zajímejte se více o to, o co zajímá Vaše dítě a snažte se mu tím  lehce přiblížit.

Hraje hry? Zahrajte si s ním, pokud si nebude myslet, že je to spíš „trapný“ hrát s mámou nebo tátou. Občas mu i něco povolte nebo mu dejte nějaké kapesné. Díky tomu poznáte, zda umí Váš malý výrostek s penězi hospodařit nebo ne.

Nebojte. Furt je to Váš malý miláček. Vždy jsou ale chvíle, kdy za Vámi přijde, omluví se a strávíte spolu den takový, jako dříve.

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Vlož sem své hodnocení)
Loading...