Rozhovor se známým českým umělcem Janem Hachranem

9 Říj

Rozhovor se známým českým umělcem Janem Hachranem: Magický ornamentalismus vznikl z nešťastné lásky

Možná je to pro tuto stránku trochu neobvyklé a nezvyklé, nicméně říkali jsme si, že by nebylo na škodu jednou za čas obohatit jejich obsah o tématický rozhovor se zajímovou osobností. Hledali jsme někoho, kdo by nám alespoň trochu zapadl do našeho tématického rámce. Po dlouhém hledání, kdy jsme oslovovali různé osobnosti, které nás vesměs odmítali, jsme se dostali až k čerstvě dvacetiletému a velmi nadějnému umělci, který naši žádost o internetový rozhovor s radostí přijal – na téma umění a láska hovoří Jan Hachran.

Ahoj, mohl by jsi našim čtenářům, z nichž tě někteří neznají, přiblížit svoje umění a magický ornamentalismus obecně?

Ahoj, samozřejmě, velmi rád. Magický ornamentalismus je umělecký směr nebo styl. Něco jako bylo dříve baroko, klasicismus, či secese, akorát že dnes máme  těchto směrů více současně. Původně jsem tak říkal pouze svému stylu, ale díky přízni osudu se to rozrostlo mnohem více a teď už je to takový menší umělecký proud. V našem magicko – ornamentalistickém umění jsou hodně důležité rostlinné a živočišné ornamenty, které spojujeme s tématy z židovsko – křesťanské ezoterické tradice. Důležité je splynutí motivu s ornamentem v jeden celek. Často zde hraje ústřední roli nahá žena či dívka, která je jedním z prvků vyjadřující dannou mytologickou situaci. Máme rádi exotické a luxusní materiály a naší nosnou filozofickou ideou je přeměna světa a lidí k lepšímu pomocí krásy umění a magických symbolů.

To je obrovsky zajímavé. Málokterý člověk, kterého znám je nebo byl ve dvaceti letech tak cílevědomý. Narazil jsi ale na zajímavé téma, co ty a holky, ovlivňuje tě to nějak v tvojí tvorbě?

Samozřejmě. Vždyť i celý magický ornamentalismus vznikl kvůli holce, ale to je dlouhý příběh.

Klidně se nám svěř…..

No začalo to v mých 16 letech. Tehdy k nám přišla z jiné třídy jedna holka, jmenovala se Hanka a já se do ní hrozně zamiloval. Moc jsem se ale tehdy styděl, tak jsem přemýšlel, jak jí oslovit a pokud možno sbalit. Napadlo mě, že bych jí mohl něco nakreslit, tak jsem si položil otázku: Co by se vlastně holce mohlo líbit? Napadli mě dvě věci – zlato a květiny, tak jsem to spojil dohromady a namaloval několik zlacených květin a celé to vždy doplnil básničkou. Pak ale vyvstal další problém – jak jí to předat? Osobně jsem si netroufal, a protože bydlela ve stejné vesnici co já, vždycky jsem jí to tajně nechával v noci přede dveřmi.

To je jak z nějakého romantického filmu. A jak to nakonec dopadlo?

Popravdě když se na to dívám zpětně, tak si říkám, že jsem se musel asi zbláznit, bylo to dílem směšné a dílem trapné a podle toho to taky dopadlo – nechtěla mě a já z toho byl hrozně smutný, ale po čase jsem si uvědomil, že to bylo tak lepší, a že bychom si asi stejně vůbec nerozuměli.

A co následovalo poté?

No maloval jsem dále a začalo mě to obrovsky bavit. Velmi rychle jsem svůj styl standardizoval a začal svoje díla i prodávat. No a pak už se to začalo rozjíždět více.

Na závěr bych se tě rád zeptal na jednu věc –  náš blog je hlavně o seznamkách a věcech kolem toho, tak jestli by jsi se s námi nemohl podělit o nějaké rady a tipy se seznamováním – přeci jen umělci bývají pro opačné pohlaví velmi přitažliví….

 No nevím jestli jsem na to úplně povolaná osoba, po tom počátečním nezdaru jsem byl chvíli sám a pak na určitou dobu přišel druhý extrém, kdy jsem střídal různé jednonoční známosti. Teď už jsem si to v hlavě srovnal, ale na nějaký delší a kvalitnější vztah stále ještě čekám

Tak ti přeju hodně štěstí, v lásce i malování a děkujeme za rozhovor.

Já taky děkuji a přeji všem vašim čtenářům do života vše nejlepší.

Zaujal vás tento mladý umělec? Nýže přikládáme odkazy na jeho webové stránky a také profily na sociálních sítích, kde ho můžete sledovat.

 

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Vlož sem své hodnocení)
Loading...